Sağlıklı Yaşam Rehberi

Sağlıklı yaşam için düzenli ve sağlıklı beslenmenin gerekli olduğu herkes tarafından kabul görür. Fakat sağlıklı beslenmenin sadece açlığı bastırmak olmadığı çok az kişi tarafından bilinir. Doğru beslenme, vücudun günlük işlevini düzenli olarak yerine getirebilmesi için yeterli gıdanın alınması ile olur. Bu neden ile düzenli ve dengeli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için öncelikli olduğunu bilmekte yarar var.

Sağlıklı Yaşam Önerileri

  • Yağlı gıdaları ve kızartmaları hayatınızdan çıkarın.
  • Kalsiyum ve fosfor açısından zengin gıdaları her gün tüketmeye çalışın.
  • Sofranızda yeniliklere yer açın. Daha önce denemediğiniz sağlıklı gıdaları tüketin.
  • Beyninizin daha aktif olmasını sağlayın.
  • Sağlıklı yaşam için egzersiz ve yürüyüşler yapın.
  • Stresi hayatınızdan çıkarın ya da en aza indirgeyin.
  • Enerjinizi düşüren insanlardan uzak durun.
  • Temiz havanın sağlıklı yaşam üzerindeki etkisini unutmayın.
  • Zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçin.
  • Uyku düzeninizi sağlayın.

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşama Dair Her Şey

Sağlıklı yaşam için tek başına sağlıklı beslenme yeterli olmayabilir.

Sağlıklı yaşam her ne kadar sağlıklı beslenme ile aynı kavram gibi görünse de daha geniş bir anlamı ifade eder. Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra aktif bir hayat da büyük önem taşır. Özellikle spor ya da gün içerisindeki kısa yürüyüşler insan sağlığı için gerekli detaylar arasındadır. Tüm bunların dışında uyku düzeni ve beynin farklı işlevler ile sürekli aktif tutulması sağlıklı yaşamakla birlikte sağlıklı yaşlanmanın temel kriterleri arasında kendine yer bulur. Vücudun temiz tutulması da en az beslenme ve hareketli yaşam kadar önemli bir konudur. Tüm bunlar hayatın içinde sürekli olarak yer aldığında insan kendini daha zinde hisseder.

Sağlıklı Yaşam ile Stresin ilişkisi

Stresi doğru yönetebilmek sağlıklı yaşamın gereklilikleri arasındadır.

Hormonal bağışıklık sistemine en çok zarar veren durumlar arasında stres bulunur. Bu da sağlığı direkt olarak olumsuz etkiler. Gün içerisinde yapacağınız basit birkaç davranış değişikliği ile stresi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Yoga ya da müzik dinleyerek olduğu gibi temiz havada yapacağınız kısa bir yürüyüş de stresle baş etmenize katkı sağlar. Pek çok kişi tarafından ihmal ediliyor olsa da insanın sevdikleri ile sarılması vücut üzerinde oldukça büyük etkiler yaratır. Sarılmak güven duygusunu artırıp mutluluk hormonlarını tetiklerken stresin de azalmasını sağlar. Görüldüğü gibi sağlıklı bir yaşam için sadece sağlıklı gıdaları tüketmek ve dengeli beslenme yeterli olmayabilir. Özellikle sosyal ilişkilerin iyi olması kaygıyı da en aza indirger.

Sağlıklı Yaşam İçin Su İçin

Sağlıklı yaşam için öncelik beslenme olmakla birlikte suyun da vücuduna yaptığı katkıyı göz ardı etmemek gerekir. Vücudun büyük bir bölümü sudan oluşurken metabolizmanın düzenli çalışması için de su tüketimi önemlidir. Su ve diğer sıvı gıdalar arasında fark olduğunu vücudun direkt saf suya ihtiyaç olduğunu da bilmekte yarar bulunuyor. Sabah kalkınca içeceğiniz bir bardak su detoks etkisine sahip.